A panelház előre gyártott vasbeton elemekből összeállított épülettömböt takar.  A II.világháború után kialakult lakáshiányt ezzel a viszonylag gyors és olcsó építési technológiával oldották meg. A volt keleti blokk államaiban nagy számban megtalálhatóak. Magyarországon az első panellakást 1959-ben kísérleti jelleggel építették meg, az utolsókat az 1990-es években fejezték be.

       

Ma Magyarországon kb. 780 ezer panellakás van, a lakosságot tekintve az össz. lakosság kb 20%-a lakik ezekben az épületekben.

Az eredeti elgondolás szerint a panelokat 30 éves időtartamra tervezték, de az 50-60 éve épült lakások- bár a mai kor igényeit nem minden esetben elégítik ki ,sem esztétikailag, sem a műszaki tartalmat tekintve ,- de a mai napig is köszönik szépen, jól vannak. Gazdaságilag nem elhanyagolható szempont, hogy az ingatlanpiacon a leggyorsabb forgást a panelek érik el az ingatlan adás-vételek tekintetében. Az ingatlan.com gazdasági szakértője szerint a panellakások mindig is speciális helyet foglaltak el a lakáspiacon és válságállóbbnak bizonyulnak, mint a téglaépítésűek. Ez azzal magyarázható, hogy szinte minden nagyvárosban olcsóbbak a panelek, a legalacsonyabb áron elérhető ingatlanok iránt pedig a legélénkebb a kereslet. Ráadásul általában fejlett infrastruktúra épült a lakótelepek köré rengeteg szolgáltatás, jó tömegközlekedési lehetőségekkel.

Felejtsük el a sztereotípiát, hogy a panelok egy letűnt kor elavult maradványaiként éljenek a fejünkben!

Az az igazság, hogy kisebb-nagyobb átalakítással gyönyörű szép és modern otthonok formálhatók belőlük. Lakást felújítani mindig nagy falat, érdemes évekkel előre gondolkodni és amit lehet egy kosszal megcsinálni.

Nézzük meg, hogy mire számítsunk, ha belevágunk egy ilyen lakás felújításába!

•Az alaprajz átalakítása, falak áthelyezése, bontása: A legnagyobb döntés panel átalakításkor a lakás alaprajzának megváltoztatása. A falak bontása, vágása, törmelékelhordás, újraépítés a legköltségesebb és a legnagyobb munkát igénylő feladat. A lakás átszabása előtt statikus véleményét célszerű kikérni még a tartószerepet nem ellátó falak bontása során is.

Tartófalak esetén pedig mindig csak írásos statikai szakvélemény, engedély alapján vágjunk falat! Betonvágást bízzuk szakemberre, aki speciális, modern gyémánttechnológiás vágógépek használatával gyors, pontos eredményt tud elérni.

•Falépítést leggyorsabban gipszkarton falak építésével érhetünk el. Gyorsan, kevés kosszal tudunk új válaszfalakat felhúzni, ha szükséges szigetelőanyagot elhelyezni, csöveket takarni, álmennyezeti megoldásokat létrehozni, rejtett világítást, rejtett karnist elhelyezni. Dizájnelemként is használhatjuk, beépített tv fal, polck stb kialakítására.

•Nyílászárók: Amennyiben a társasház nem esett át komplex felújításon, ami magába foglalja a fűtéskorszerűsítésen túl az épület külső szigetelését és a nyílászárók cseréjét (és belátható időn belül erre nem is kerül sor) egyénileg kell megoldanunk az ablakcserét, főleg, ha azok elavultak , rosszul szigetelnek és kényelmetlen vasalatokkal (ilyen a középen elforduló megoldás) működnek. Az új ablak méretében, színében és osztásában nem térhet el a többitől, hiszen a homlokzat ritmikáján nem lehet változtatni! Általában elmondható, hogy nem éri meg  a régi ablakokat felújítani, vagy csak a szárnyat cserélni. Kifizetődő befektetés új ablakokat, új tokokkal, termoüveggel beépíttetnünk.

 

A folytatásban a fűtésrendszerről és a villanyátalakításról olvashattok!