Az előző részben a panel bontás-építése és a nyílászárók volt a téma, most nézzük tovább, hogy mivel kell szembenézni  még egy teljeskörű felújítás során.

A fűtésrendszer felújítása nem okoz különösebb gondot, hiszen a rendszer közös üzemeltetését és karbantartását többnyire a ház intézi. Ha a ház nem esett át fűtéskorszerűsítésen, azaz nincs a fűtés szabályozására és a hőfelhasználás mérésére szolgáló rendszer kiépítve, akkor a fűtésköltség lefaragására egyedileg alig-alig van lehetőség. Ebben az esetben egy korszerűbb, nagyobb hatékonyságú radiátort tehetünk fel, ami esztétikailag is sokat dob a lakáson,- de a hőfokszabályozás nem lesz megoldott.A radiátorok cseréje csak a fűtési időszak és a készenléti rendelkezésre tartási időszak megkezdése előtt ill. befejezése után lehetséges, erre adott év május 15 és szeptember 15 között van lehetőség.

Villanyszerelés: a panelokban sokak számára ismerős probléma a kevés dugalj, régi alumíniumvezetékek, megégett kötések, kevés áramkör, összes konnektor egy áramkörre fűzve, rosszabb esetben olvadóbiztosítékok stb jelenség…Sajnos a vasbeton falak nem engedik a modern védőcsőben történő vezetékbehúzást, mivel a falakat megvésni elvileg csak statikus engedélyével lehet. De a vésés sok esetben nem is megoldott, mert vékonyak a falak, sérülhet, beszakadhat a fal, és hatalmas munkával jár a mély horony készítése. Saját tapasztalat, hogy sajnos ha átszakadhat a fal a véséskor, akkor az át is fog…

Paneloknál a vezetékezésre két megoldás létezik vagy a falon kívüli csatornákban történő vezetékezés, amely előnye, hogy probléma esetén könnyen hozzáférhető, javítható a vezeték bontás nélkül, de nagy hátrányuk, hogy  ez a megoldás nem valami esztétikus látványt nyújt! Vagy a másik módszer a kábelek teljes eltüntetésének az MM vezetékek bevésése. Ez olyan paneloknál érhető el, ahol sem szűkebb keresztmetszetű védőcső, sem csatorna nem található. Itt többnyire a meglévő vezetékek visszabontásával kirajzolódik a hálózat, ezekre a helyekre lehet az új vezetékeket befűzni, ill. kibővíteni a hornyok számát a kellő mennyiségre. Az ilyen típusú lakásoknál duplaszigetelésű kábeleket kell használni, hiszen ezek alkalmasak arra, hogy védőcső nélkül a falba lehessen őket helyezni.

Szoktam javasolni gipszkarton előtétfalak felhelyezését is, akár keverve az előbbi megoldásokkal. A betonfal és az új kartonfal között futnak a vezetékek, ide be lehet rejteni a klíma csövezését is, a kartonba lehet hő/hangszigetelő anyagokat tenni és nem utolsó sorban kapunk egy teljesen sík, egyenes falat, amit dizájnmegoldásokkal, hangulatvilágítással lehet feldobni a modern megjelenésért. Az előtétfal kb 5-6cm-t vesz el a térből.

Sok háztartásban a hagyományos gáz főzőlap és sütő helyett a modern megjelenésű, hatékonyabb elektromos sütőt és főzőlapot szerelnének be a tulajdonosok. A mai kor igényei szerint a háztartásokban mosó és szárítógép, mosogatógép, légkondi, egyéb nagy teljesítményű elektromos berendezések kerülnek. Ezek használata túlterheltséget okoz az elektromos rendszerben. Ilyenkor növelni kell az áramszolgáltató által biztosított áramerősséget. Az igénylést az áramszolgáltatóhoz kell benyújtani, de előtte szakemberrel ellenőriztetni kell néhány dolgot! Például a mérőhely- (paneloknál ez a lakáson kívül, általában a lépcsőházi fővezeték mellett lett kialakítva) és a lakásban lévő elosztó tábla közti fővezeték keresztmetszetét, anyagát és állapotát. Előfordulhat sajnos, hogy a ház fővezetéke nem terhelhető tovább, ilyenkor bármennyire szeretnénk a lakásunkban növelni a teljesítményt azt csak a fővezeték cseréjével tehető meg, ami további anyagi jellegű kérdéseket vet fel a teherviselést illetően.

Mindig kérjétek villanyszerelő szakember segítségét a biztonságos felújított, átvezetékezett villanyhálózathoz! Hálózatbővítést csak engedéllyel rendelkező szakember végezheti!

 

A 3.befejező részben a víz és csatorna csere/átalakításról lesz szó.